Život

Odlična sedmica u Evropi…

Još jedan petak, još jedna sportska rubrika i još jednom imam tu sreću da se družim s vama. A u svijetu sporta postaje sve napetije i napetije. Kako se sezone bliže svom početku tako i klubovi troše sve više. Ali ja ću ipak da počnem sa velikim uspjehom naših klubova u Evropi. Tako će play-off igrati tri naša kluba i to Hajduk, Lokomotiva i novosadska Vojvodina.

Hajduk je na Poljudu nakon sjajne igre stigao do još jedne pobjede nad ukrajinskim predstavnikom Oleksandrijom i slavio sa 3-1. Gosti su iznenadno poveli u 13 minuti. Međutim Hajduk je nedugo zatim izjednačio golom Nizića. U nastavku je domaćin zaigrao mnogo bolje, stvorio mnogo prilika i mogao da pobjedi i sa većom gol razlikom. Čovjek odluke bio je veznjak BiH reprezentacije, Tino Sven Sušić, prvo golom iz penala, zatim iz fantastičnog slobodnjaka. Splićani su nakon pobjede puni samopouzdanja, kažu da u nastavku mogu da dobiju bilo koga, ali bi voljeli svakako da ih žrijeb ne dovede do Shakhtara iz Donetska.

susic-tino65-preview

Lokomotiva iz Zagreba ostvarila je historijski uspjeh plasiravši se u iduće kolo play-offa. Zagrebčani su nakon nerješenog rezultata kod kuće odigrali fantastičnu partiju u gostima i savladali favorita, ukrajinsku Vorsklu rezultatom 3-2. Vojvodina je još jedan naš klub koji je izbacio favorita, ovaj put Dinamo Minsk, 0-2, i tako prošla u play-off. Strijelci za popularnu Vošu bili su Siniša Babić u 32. i Nikola Antić u 81. minutu.

Rijeka je tragičar sedmice. Nakon što su prošle sezone ispali u drugom predkolu od Aberdeena, ovaj put su prošli korak dalje, ali nisu mogli preko turskog Basaksehira. Nakon što su remizirali u Istambulu, 0-0, u Rijeci su igrali 2-2. Vodili su dva puta, ali su turci uspjeli da izjednače, a oba gola postigao je sjajni napadač BiH, Edin Višća, za kojeg kruže glasine da bi mogao napustiti Tursku i preseliti se na Pirinejski poluotok. Ostaje da vidimo.

Napomenut ću još da je iznenađenje kola priredila ekipa Gabale koja je iznenadila sportsku javnost i u Bakuu slavila protiv Lilla rezultatom 1-0. Strijelac eurogola bio je bivši mladi reprezentativac Hrvatske Filip Ozobić. Još jedno iznenađenje je djelo danskog Brondyja koji je u dvomeču izbacio berlinsku Herthu iako je reprezentativac BiH, Vedad Ibišević postigao dva gola u dvije utakmice. Posebno je prvi bio lijep za oči koji je popularni Plavooki Bombarder postigao škaricama kao u svoje najbolje vrijeme. Mađutim Vedo nije mogao sam da odvede Herthu dalje. Postoje špekulacije da bi mogao napustiti berlinski klub u kojem je zablistao prošle sezone nakon dugog posta. A Slaven Bilić i ekipa West Hama nisu dopustili novo iznenađenje već su kod kuće savladali slovenski Domažele rezultatom 3-0, dok je drugi slovenski klub, Maribor izborio plasman dalje nakon što su izbacili Aberdeen.

U nastavku o transferima.

Samir Memišević, dečko čiji intervju ste imali priliku čitati na našem portalu, promjenio je klub i preselio se u Holandiju, u tim Groningena. Nakon odlične sezone, ovaj štoper i buduća nada BiH reprezentacije zasluženo je prešao u znatno viši rang. Ovom prilikom želimo da mu poželimo mnogo sreće.

13901535_306519309694217_3717718609688311356_n

Nakon špekulacija da bi hrvatski napadač Mario Mandžukić mogao napustiti Juventus on je sve opovrgnuo i rekao da će ostati, uprkos dolasku argentinca Higuaina, i izboriti svoje mjestu u prvih jedanaest. Nismo ništa drugo ni očekivala od velemajstora, pa mu želimo da nađe svoje mjesto u talijanskom prvaku iz Torina, koji je pored Pjanića našao još jednu zamjenu za Pogbu. Italijanski mediji prenose da Matuidi na pragu potpisivanja za Staru Damu. A Napolitanci se hvale da su u svoje redove doveli novog Luku Modrića, a riječ je o Marku Rogu. Iako se u Hrvatskoj ništa ne priča o tome, u Italiji kruže vijesti da će Dinamo dobiti rekordnih 13 miliona, koji se sa bonusima može popeti i na preko 17 miliona. Nakon Milika, Rog bi trebao biti veliko pojačanje kluba iz Napolija, koji je izgubio trku za Pjacom. A talijanski reprezentativa Antonio Candreva prešao je u redove Intera i tako znatno smanjio šanse Lazia u idućoj sezoni, s obzirom da je važio za njihovo najboljeg igrača.

5184

A Građani iz Manchestera troše i šakom i kapom, može im se. Gvardiola ne štedi, pa je u svoje redove doveo i mladog 20-eg Njemaca Leroya Sanea za 50 miliona što je do sad najskuplje plaćen Njemac u historiji. Do sada je rekord držao Mesut Ozil, prelaskom u Arsenal za 47 miliona. Gvardiola je u svoje redove doveo i Ilkaya Gundogana iz Borussije Dortmund, Nolita iz Celte, te mladu brazilsku nadu, Gabriela Jesusa. Jesus ima samo 19 godina, igrao je za Palmeiras, a Građani su iskeširali velikih 30 miliona. Prošle sezone u 30 nastupa zabio je 19 golova, dok je u mlađim uzrastima u 48 susreta postigao 54 gola.

Toliko od mene za ovaj put, uživajte u odmoru dok čekate početak nove sezone u ligame patice. Veliki pozdrav.

Ramiza Tibo

[email protected]

Komentari

Neki baner