Život

Financijski problemi i savjeti…

Dosta često imam priliku slušati pogrešne percepcije po pitanju financija. Na koji god način pokušavali nekome nešto objasniti po pitanju financija, uvijek piknete na isto mjesto. Reakcije ljudi su najčešće kao da ste im ne znam što napravili. Budući da se bavim poslom kojim se bavim, normalno je da slušam ljude koji su u takvim problemima. No ni ja, a ni vi niste dužni stalno slušati nekoga kako priča o problemu, a ne poduzima ništa!

Koliko puta slušate jedne te iste priče….

Baš mi je zanimljivo promatrati ljude i njihovu interakciju. Ekipa sjedi u kafiću i samo pričaju. Imaju hrpu ideja kako na brzinu zaraditi novac i pravi nos za biznis, samo nemaju novca. To su one stvari od kojih se normalnom čovjeku diže kosa na glavi (meni ne, jer sam ćelav, naravno). I naravno, isti ti nemaju nikada novaca, ali redovito su na pivici, a bez kutije Marlbora u kafić ni ne ulaze. Na njima je odjeća i modni dodaci u vrijednosti minimalno 1000 kuna. Ali nema novaca?! Ima – samo je novac na njima, u njihovim ustima i trenutno gori i stvara dim. Jeb**a, sve je stvar percepcije.

Svaki put kada tako nešto kažem nekome…

Uvijek se dogodi ista stvar! Zauzima gard, ponekoj osobi prorade i strukture patnika i slijedi izjava: “Pa zar ja nisam zaslužio da u životu imam lijepe stvari?”. Ljudi dragi, JA nisam taj koji bi vas ikada na neki način osuđivao. MI smo sami koji osuđujemo sebe sa svojim ponašanjem. Sasvim je nebitno što ja smatram o vama i vašoj financijskoj situaciji. Jedino je iznimka što si osobno ne želim dozvoliti da poneke osobe trate moje vrijeme, a da mi pritom još i lažu. Bitno je pokušavati nešto promijeniti, problemi se ne rješavaju sami!

Imaginarni troškovi….

Iako bi pojam imaginarni troškovi na prvu zvučao kao da su to neki izmišljeni troškovi, nisu. Stvarno potrošimo taj novac. Na što se odnose imaginarni troškovi? Odnose se na one stvari koje kroz život doživljavamo kao da su nam potrebne, a uopće nisu. Toga se nakupi kroz godine. Danas živimo u svijetu mogućnosti i to je ono što je najopasnije. One priče o “zlatnim vremenima” isto ne volim slušati. Ništa iz njih nisam izvukao konstruktivno (možda kratkoročno da, ali dugoročno – ne). Naravno, Sretna Patka se nema namjeru baviti politikom i prošlošću koja ne pomaže za sadašnji trenutak i budućnost. Mobitel je danas nužan, slažemo se? Vjerojatno da. Mobitel koji je skuplji od vaše mjesečne plaće? -Imaginaran trošak..

Pomoć je svuda oko nas, samo ju treba tražiti i problemi se rješavaju!

Moj osobni preporod je bio blog Mirne Bašić, Lova do krova. Toplo preporučujem svima, pratili vas problemi u financijama ili ne. Genijalna je stvar kada dobijete na jednostavan način razne dobre savjete. Izgovora više nema! 😛 Zašto nitko ne razmišlja o tome na koji način je netko prosperirao, nego samo o činjenici da on “ima”? Svijet je pun ljudi koji su uspjeli, samo pratite njihov primjer! Naravno, ne govorim o primjeru što su radili konkretno, pa da pokušavate saznati nečiju poslovnu tajnu. Njihov primjer je: vizija, odlučnost i hrabrost. Ništa komplicirano, zar ne? Probajte….

“Ne treba meni savjet, meni trebaju novci” – stav koji nije rješenje za financijski problem.

Radilo se tu o problemu s plaćanjem dugova ili želji za nečim novim – isto je. Svaki put kada bih se našao u nedostatku novaca (popularno zvana “besparica”) želja je samo jedna. Doći do novca. U tom trenutku smo u stanju stresa, logično. Normalno je da nam u tom trenutku bilo koji savjet zvuči kao “pametovanje”. No u trenutku kada bih se snašao po pitanju mog problema, znao bih si postaviti par pitanja. Kako sam se doveo u tu situaciju? Što trebam napraviti da se to više ne ponovi? U praksi se pokazalo da stav “Ne treba meni savjet, meni trebaju novci” je dugoročno uzrokovao samo ponavljanje financijskog problema. Iako se pojam “rad na sebi” prečesto koristi za opravdavanje nekih naših emocija, vjerujte da rad na sebi ima vrlo praktičnu dimenziju. Ako to želimo, naravno! 😉

“Must have” – uzrok naših financijskih problema

Ako postoji neki termin modernog doba potaknuo na razmišljanje, onda je to “must have”. “Must have” obrazac nas prati najčešće iz dva izvora. Jedan su reklamne kampanje, a drugi je naša okolina. Naše društvo se toliko brzo mijenja i o tome mogu najviše govoriti ljudi koji su rođeni ’70-ih ili stariji. Stoga si sami odgovorimo na pitanje, što je bilo potrebno pred 30-40 godina, a što moramo imati danas? Fascinantno je koliko ljudi govore o tome kako se prije živjelo i kako je bilo sve jednostavnije, a kako danas imamo nagomilanih troškova samo za osnovni život. Da, standard i naše društvo se promjenilo. Ali opet, naša individualna odgovornost je da prepoznamo one toksične “must have” situacije koje truju naš mjesečni proračun.

Reklamne kampanje – ne volimo ih, ali ih podsvjesno pratimo…

Koliko puta ste pomislili gledajući film na TV-u: “Pa svaki put kad je najnapetije, eto reklame…” . Da, marketinški trik. Emocije su nam tada na vrhuncu i utisnuće informacija (u podsvijest) s reklama je tada najbolje. Iako imamo dojam da automatski prestajemo pratiti sadržaj na TV-u, vjerujte da to nije tako. Reklame rade stručnjaci koji jako dobro poznaju naše podsvjesne mehanizme. Ja obožavam gledati reklame – iz njih učim jako puno. No to sam ja. Fasciniraju me zbog onog čime se bavim. Iako u reklami vrlo brzo uočim puno trikova kojima nas privlače, svjestan sam koliko imaju jak utjecaj na mene. Stoga, oprez! Naučiti filtrirati informacije nikada nije bilo bitnije. Svjesno i nesvjesno, naravno! 🙂

Kao što sam napisao, rad na sebi ima hrpu praktičnih primjena…

“Rad na sebi” je stvarno isforsiran pojam.. Svašta podrazumijeva i ljudi ga različito shvaćaju. Kako god ga mi shvaćali, nikako našu percepciju ne smijemo ograničiti radom na emocijama. Postoji puno toga na čemu moramo poraditi na sebi – kako bi nam bilo bolje. To ne radimo radi drugih već radi sebe. Postoji previše toga što radimo radi drugih i sto puta to ne možemo promijeniti. No, sami sebi dugujemo da se osjećamo dobro u svojoj koži. Budući da većina nas ima neku želju vezanu uz financije, zašto ne potražiti pomoć naše podsvijesti?

Polako prolaze vremena “gurua” i sličnih osoba koje samo motiviraju…

Neki ljudi su genijalni i stvarno imaju moć i znanje kojima se divimo. Super se osjećamo kraj njih i na tome im trebamo biti zahvalni. Hvala Bogu, ljudi danas shvaćaju koliko je važno rješenje tražiti u sebi uz pomoć drugih. Radilo se o našim financijama ili bilo kojem drugom segmentu naših života, postupno dolazimo do rješenja koja nam toliko trebaju. Sve što je potrebno jest učiniti prvi korak i krenuti k rješenju!

Filip Novoselac

Komentari

Neki baner