Kako se riješiti mamurluka?

Posebni trenuci u životu, intimna postignuća, slavlja, ali I tuga nerijetko su u znaku zdravica s kojima se često zna I malo više pretjerati, a posljedice ispijanja alkohola dolaze do izražaja već sljedeći dan.

Alkohol je diuretik, pa zbog gubitka tekućine u organizmu nastaje dehidracija koju prate glavobolja, žeđ, vrtoglavica, suhoća usta i loša probava. Simptomi mamurluka ovise o tome koliko se popilo, a ako se pretjeralo mogu nastati i bolovi u mišićima, mučnina, povraćanje te loše raspoloženje kao što su depresija, anksioznost, razdražljivost, pa čak i ubrzan rad srca.

S godinama mamurluk sve teže podnosimo, a stručnjaci smatraju da su razlog toksini koji su se nakupili u organizmu, pa je potrebno više vremena za njegovo izlučivanje. Mamurluk je kazna za pretjerivanje u alkoholu. To stanje je poznato od davnina, a lijeka mu nema.

Tradicionalni i pučki recepti za uklanjanje mamurluka su brojni i mnogima dobro poznati. U našim krajevima najčešće se spominju rasol ili salamura od kiselog kupusa, juha od rajčice, voda, nezaslađena kava s limunom, jogurt ili domaća pileća juha. Prošle godine časopis National Geographic objavio je članak o najčudnijim načinima liječenja mamurluka u različitim dijelovima svijeta.

Evo nekih primjera:

U Njemačkoj je to kisela ili marinirana haringa koju Nijemci zovu Rollmops. Zalogaji su napravljeni od tankih fileta haringe omotanih oko komada luka ili kiselog krastavca i dobrodošao su dio onoga što Nijemci zovu katerfrühstück ili mamurni doručak.

Neki baner

Kravlji želudac ili tripice ili fileki namirnica su koji Rumunji koriste kao lijek za mamurluk. Također ga se smatra lijekom I u Meksiku I Turskoj, a I u drugim zemljama. No u Rumunjskoj spravljen je tako da se iznutrica skuha u jako masnoj vodi s korjenastim povrćem, češnjakom, octom I vrhnjem. Poljski lijek protiv mamurluka temelji se na kiselom.

Neki kažu da kiselo mlijeko koje nije pasterizirano te je ostavljeno na sobnoj temperature na dan ili dva čini čuda dok drugi tvrde da je potrebno nešto mnogo kiselije poput nalijeva od kiselih krastavaca ili octa.

Zapisi iz poznate srednjovjekovne medicinske škole iz Salerna svjedoče o sasvim drugačijoj doktrini tadašnjih stručnjaka. Oni su poučavali prema sljedećoj izreci: Ako te uvečer vino svlada, popij još malo ujutro kako bi se izliječio.

Danas imamo I znanstveno objašnjenje ove drevne teze. Mamurluk zapravo predstavlja blagi oblik sindroma odvikavanja. Prekomjernom konzumacijom alkohola na proslavi ili sličnoj prigodi naviknemo tijelo na visoku koncentraciju alkohola I srodnih narkotičkih kemikalija, ali se one jutro nakon putem metaboličkih procesa otklanjaju iz organizma.

Preosjetljivost na zvuk ili svjetlo tjelesna je manifestacija nadraženog živčanog sustava. Jutarnje piće tek odgađa istinski oporavak tijela od intoksikacije izazvane prekomjernim unosom alkohola. Stoga današnji stručnjaci poručuju da se u slučaju alkohola klin klinom ne izbija, a još se govori I tko vino večera, vodu doručkuje.

Što ako nas ipak svlada mamurnost?

Treba se dobro naspavati te piti što više vode ili voćnih sokova kako biste spriječili dehidraciju. Kako je I loša probava često posljedica mamurluka dobro je u prehranu uključiti papaju ili ananas ili pak dodatke na bazi tih namirnica jer sadrže korisne enzyme papain I bromelin.

Dobar su izbor I fermentirani mliječni proizvodi sa živim staničnim kulturama koji će obogatiti crijevnu mikrofloru. U smirivanju želuca pomažu kim, cimet kao I bistra juha. Tu je I dobra stara soda bikarbona izvrsna za ublažavanje žgaravice.

Kako se riješiti mamurluka?

Photo by Ahtziri Lagarde on Unsplash

Namirnice koje je najbolje jesti prije konzumacije alkohola

Zbog visokog udjela vlakana banane su izvrstan obrok prije konzumacije alkohola jer usporavaju njegovu apsorpciju u krvotok. Osim toga bogate su kalijem što može spriječiti narušavanje ravnoteže elektrolita povezane s unosom alkohola. Grčki jogurt sjajan je izvor kvalitetnih protein, masti I ugljikohidrata pa je jedan od najboljih izbora prije večeri u kojoj se piju žestoka pića.

Ključ su opet proteini koji se polako probavljaju I usporavaju apsorpciju alkohola, a tijekom večeri držat će vas sitima kako bi se izbjeglo prejedanje nakon konzumacije opojnog pića.

Grejp sadrži naringenin I naringin antioksidanse koji sprečavaju oštećenje jetre I poboljšavaju njezino zdravlje koje je ugroženo prekomjernom konzumacijom alkohola. Avokado sadrži mast koja se jako sporo probavlja što će znatno usporiti apsorpciju alkohola u krvotok. Zobene pahuljice izvrstan su izvor vlakana I proteina koji podjednako daju osjećaj sitosti I olakšavaju utjecaj alkohola. Jaja su iznimno nutritivno bogata I zasitna, izvrstan su izvor proteina koji usporavaju pražnjenje želuca I odgađaju apsorpciju popijenog.

Neki baner