Ljeto je za nama, a s njim i osvježavajući sorbeti i lagani voćni deserti. Jesen donosi drugačiji ritam – mirniji, topliji, sporiji. Ali to ne znači da se moramo oprostiti od sladoleda. Naprotiv, sada je pravo vrijeme da mu damo novu ulogu: da postane desert za hladnije dane, uz aromu kave i spoj s mirisnim jesenskim voćem.
Sladoled od kave donosi onaj blagi, gorkasto-slatki okus koji nas razbuđuje i grije iznutra. Kada ga poslužite s toplim biskvitom ili tankim palačinkama punjenim kruškama, dobijete desert koji spaja najbolje iz dva svijeta – svježinu sladoleda i mekoću pečenog tijesta. Jesen na tanjuru!
Recept: Sladoled od kave
Sastojci:
- 500 g mlaćenice
- 250 g šećera
- prstohvat morske soli
- 8 žumanjaka
- 250 g slatkog vrhnja
- 3 žlice instant kave
- 2 žlice ekstrakta vanilije
Priprema
- U loncu na srednjoj vatri zagrijte mlaćenicu, šećer i sol, miješajući dok se šećer ne otopi.
- Žumanjke umutite u manjoj posudi, a zatim dodajte malo (oko 60 ml) vruće smjese da se temperiraju. Vratite sve u lonac.
- Umiješajte instant kavu i kuhajte na laganoj vatri, uz stalno miješanje, dok se smjesa lagano ne zgusne.
- Slatko vrhnje ulijte u zdjelu, a preko stavite cjedilo. Procijedite kremu preko vrhnja i dobro promiješajte.
- Dodajte vaniliju, prebacite u posudu s poklopcem i hladite najmanje 4 sata, povremeno miješajući da se razbiju kristali.

Foto: Canva
Kako poslužiti sladoled od kave na jesenski način
Uz palačinke s kruškama – tanke palačinke napunite pirjanim kruškama s malo cimeta i meda, a na vrh stavite kuglicu sladoleda od kave.
Na toplom biskvitu od krušaka – sočan, mekan biskvit s komadićima krušaka i prstohvatom kardamoma idealna je podloga za hladan sladoled.
U čaši kao desert na žlicu – složite komadiće pečenih krušaka, kuglicu sladoleda od kave i malo naribane čokolade.
Zašto je ovaj desert poseban?
Jer spaja neočekivano – hladno i toplo, kavu i voće, ljeto i jesen. Savršen je kao kraj ručka vikendom ili kao mali luksuzni trenutak samo za sebe nakon dugog dana.

Ivana Matas, rođena u Splitu, gdje odrasta i školuje se, po struci diplomirana pravnica, voli pisati, voli životinje, voli zdrav život i kvalitetnu zdravu prehranu te je svoju ljubav prema zdravom životu spojila u jedno i krenula pisati članke na temu zdravlja.