Daniela Antičić osnažuje žene plesom na štiklama, slaveći njihovu ljepotu kroz umjetnost

Daniela Antičić talentirana je plesačica, koreografkinja i fotografkinja, a odnedavno i poduzetnica. Prije nekoliko mjeseci, vlastitim trudom, vizijom i umjetničkim žarom, pokrenula je ConfiDANCE hub – prostor u kojem ples postaje alat za osobni razvoj. S nama je podijelila priču o nastanku programa, njegovu sadržaju te se osvrnula na vlastite plesne početke. Također je govorila o posebnom poklonu za sve žene povodom 8. ožujka – videu koji slavi umjetnost, ples i ženstvenost.

Plesom se bavi već 11 godina, a kroz taj put stekla je dublje razumijevanje društvenih odnosa i unutarnje dinamike pojedinca. No, ConfiDANCE hub nije tek običan plesni tečaj – riječ je o multidisciplinarnom programu koji spaja umjetnost pokreta s osobnim rastom. „Tijelo nikada ne laže – ono odražava naše unutarnje stanje, način na koji učimo, krećemo se i reagiramo na svijet. Kroz rad s klijenticama shvatila sam koliko ples može biti moćan za oslobađanje i povezivanje sa sobom. Zato sam osmislila program koji kroz ples potiče osobni razvoj“, objašnjava Daniela.

Međutim, početci nisu bili jednostavni. „Bila sam svjesna da djelujem u tradicionalnoj, patrijarhalnoj sredini u kojoj se ples, posebice ples u štiklama, često promatra kroz prizmu predrasuda. No, upravo zbog toga smatrala sam da je ovakav program prijeko potreban.

Kroz rad s mnogim ženama primijetila sam koliko su često sputane vlastitim nesigurnostima. Moje je iskustvo pokazalo da im ples može pomoći da ih nadvladaju, pronađu svoju unutarnju snagu i izraze se na autentičan način. Tko razumije, razumjet će, ostali ionako nisu moja ciljna skupina“, ističe s osmijehom. 

ConfiDANCE hub svoju je viziju počeo ostvarivati prije nekoliko mjeseci, a danas okuplja 30 polaznica iz Mostara i okolnih mjesta. Povodom 8. ožujka Daniela je realizirala svoj prvi veliki projekt – plesni video koji slavi žensku ljepotu, snagu i prisutnost u umjetnosti. „Dugo sam željela stvoriti djelo koje će na drugačiji način prikazati ples u štiklama – ne kao nešto što se seksualizira, već kao oblik umjetničkog izraza. Prečesto se ljepota ženskog pokreta promatra kroz stereotipe. Ovim projektom željela sam naglasiti njegovu estetsku i emocionalnu dimenziju“, objašnjava.

Neki baner

Za snimanje je odabrala veliku galeriju kraljice Katarine Kosače, prostor koji odiše umjetničkim duhom i pruža savršen okvir za ono što je željela postići. „Cilj ovog videa nije bio isticati prepreke s kojima se žene susreću, već slaviti njihovu ljepotu, snagu i autentičnost. Fokusirati se na ono što nas osnažuje, a ne na ono što nas sputava“, smatra Daniela.

Daniela Antičić

Foto: Daniela Antičić – privatna arhiva

Ples na štiklama – velika prilika, ali i izazov

Daniela priznaje da većina žena dolazi na njezine prve satove s dozom nesigurnosti i nelagode. „To je sasvim prirodno. Moj zadatak je osjetiti svaku osobu koja uđe u studio, prepoznati njezine vrline i pomoći joj da ih istakne. Svoje klijentice iznimno volim i svaku od njih doživljavam kao jedinstvenu cjelinu – kroz način na koji plešu, kreću se, razinu fleksibilnosti koju posjeduju, njihove manire i izražaj“, objašnjava.

Dodaje kako upravo te male detalje koristi kao smjernice da bi razumjela s kojim se izazovima njezine klijentice suočavaju. Iako se društvo neprestano mijenja, još uvijek postoje duboko ukorijenjene nesigurnosti vezane uz tijelo i ženstvenost. „Žene od malih nogu primaju kontradiktorne poruke: budi ženstvena, ali ne previše jer to izaziva osudu; budi lijepa, ali nemoj se previše dotjerivati jer ćeš ispasti tašta. Zbog tih predrasuda mnoge žene ne znaju kako se ponašati, što smiju, a što ne“, ističe Daniela.

Osobito to primjećuje kod žena koje su postale majke. „Društvo i dalje njeguje ideju da žena, kad postane majka, prestaje biti žena. Kao da joj se oduzima pravo na vlastitu senzualnost i izražavanje ženstvenosti. Mnoge žene zbog toga osjećaju ograničenja u tjelesnom kretanju i kontroli tijela – previše su u glavi, razmišljaju, analiziraju, preispituju se i na kraju gube povezanost s vlastitim tijelom“, kaže Daniela, objašnjavajući glavne blokade koje uočava kod svojih klijentica.

Što donosi ples u štiklama?

Prema Danielinim metodama, od samog početka naglasak je na razvijanju motorike, kontrole tijela i osvještavanju pokreta – da tijelo radi ono što želimo, a ne ono na što je naviknuto. „Često vidim kako žene imaju poteškoća s naizgled jednostavnim vježbama – primjerice, za ovladavanje kružnim pokretima prsima ponekad je potrebno i mjesec dana. Smatram da je razlog taj što su upravo prsa i kukovi dijelovi tijela koji su najčešće seksualizirani. Žene ih se nesvjesno suzdržavaju koristiti jer su odrastale s osjećajem da bi to moglo biti shvaćeno kao neprimjereno“, objašnjava Daniela.

Dodaje da je rad na fizičkoj spremnosti ključan jer upravo jačanjem tijela žene pomiču vlastite granice. Prisjeća se jedne klijentice koja je bila uvjerena da nikada neće naučiti plesati jer, kako je govorila, ima „dvije lijeve noge“. No, uz kvalitetno vodstvo i strpljenje, pokazalo se da joj je bilo potrebno samo malo vremena i pravilne poduke. „Mnogi ljudi zaboravljaju da na početku moramo biti loši u nečemu – to je normalan proces učenja. Ne možeš savladati koreografiju bez poznavanja osnova. Ulazak u nova iskustva i izlazak iz zone komfora jača samopouzdanje“, naglašava.

Jedan od najljepših dijelova njezinog posla su promjene koje vidi kod svojih klijentica. „Imala sam klijenticu koja je izbjegavala nositi visoke čizme jer je smatrala da ima predebele noge. Danas ih nosi s osmijehom i ponosom. To su male, ali velike pobjede“, kaže Daniela.

Sigurno mjesto za žene

ConfiDANCE hub zamišljen je kao prostor u kojem žene mogu biti autentične, slobodne i neopterećene osudama. „Moje klijentice ističu kako im se poboljšava fokus i da, čim uđu u prostor, osjete olakšanje. Mnoge od njih žive u stalnom mentalnom naporu – i na poslu i kod kuće. Ovdje, barem na sat i pol vremena, imaju priliku posvetiti se isključivo sebi“, kaže Daniela.

Zagrijavanje je, napominje, ključno za pripremu tijela, osobito kod plesa u štiklama. „Štikle nisu prirodne za stopala, kukove i koljena. Zato je važno pripremiti leđa, gležnjeve, jačati muskulaturu kako bismo smanjili strah i mogućnost ozljeda, osobito ako se u svakodnevnom životu ne krećemo dovoljno“, objašnjava. Većina žena nikada nije imala priliku naučiti pravilno hodati u štiklama. „Ne možemo trčati prije nego što naučimo hodati. Zato su osnovni koraci izuzetno važni – pravilno stajanje, hodanje, prijenos težine. Događalo se da klijentice okreću stopalo na peti, dok se zapravo sve radi na prstima. Ravnoteža je ključna i to se u koreografiji itekako vidi“, ističe Daniela. Dodaje da vjeruje kako gotovo svatko može naučiti plesati. „Možda neće svi postati vrhunski plesači, ali svatko može, uz pravilne upute, savladati plesne korake i uživati u njima.“

Balansiranje između strasti i poslovanja

Osim prenošenja plesnog znanja, Daniela se suočava i s izazovima vođenja posla – marketingom i administracijom. Iako se oslanja na stručnjake, još uvijek uči. „ConfiDANCE hub ima daleko širi cilj od pukog učenja koreografija. Želim pomoći ženama da budu sretnije. Edukacija je ključna – ne možemo sve znati odmah, zato se treba osloniti na izvore znanja i stručnjake“, kaže.

Ponekad je, priznaje, potpuno produktivna, a ponekad se bori s koncentracijom. „Radim na tome da budem dosljednija. Najvažnije mi je da klijentice uvijek dobiju moj puni kapacitet – da dolazim fokusirana, prisutna i spremna. Svaki trening planiram unaprijed, s jasnom svrhom i ciljem“, ističe.

Na kraju, Daniela ima jasnu poruku za sve žene: „Mogućnosti su daleko veće nego što nam se ponekad čini. Ne procjenjuj svoj kapacitet prema razmjerima tuđeg uspjeha. To što netko nešto nije učinio ne znači da ti ne možeš. I to što društvo ne prihvaća ono što jesi ne znači da si ti pogrešna – nego da se društvo ne zna nositi s tim. Zauzimaj prostor jer imaš pravo na njega.“

Neki baner