Ovo sigurno nije prvi članak na internetu koji se bavi ovom tematikom.
Kladila bih se da ste dosad naišli na barem nekoliko sličnih postova – neki od njih se protive tome da izbor uopće postoji i tvrde da je tema zastarjela; drugi se bore za jednakost i pravo žena na izbor; treći žele očuvati tradicionalnu ulogu obitelji i žene kao majke; dok četvrti s’ dozom cinizma tvrde da ne možemo imati sve i da se zavaravamo ako mislimo da možemo graditi i karijeru i obitelj.
Pitanje koje mi se nameće dok prelijećem pogledom preko ovih i sličnih tekstova jest – zašto uopće diskutiramo o ovome? I kako to da nema tekstova tipa:
Poslovni muškarac ili otac? Ne možete istodobno graditi karijeru i biti dobar otac.
S jedne strane začut će se argumenti da su žene stvorene da budu majke, da nam je u genima da brinemo o drugima i da je majčinski instinkt nešto što se ne može isključiti ili ostaviti po strani dok se bavimo klijentima. Da prije ili kasnije sve žene požele ostvariti se u ulozi majke, i da to istodobno znači zbogom ambiciji i uspješnoj karijeri. Ovi argumenti s druge strane podrazumijevaju kako je uloga očeva da materijalno osiguraju obitelj, i rade punom parom dok majka odgaja djecu. I to je u redu ako oba supružnika to žele. Međutim, iza ove rasprave krije se još jedan problem.
Biološki sat.
Često ćete čuti komentar za žene u tridesetima da im „biološki sat otkucava“ i da se baš zbog toga i nameće dvojba – hoće li se posvetiti stvaranju obitelji ili će nastaviti njegovati svoj profesionalni život.
Biološki sat nije samo snažna želja za proširenjem obitelji – efekt je puno dublji i kompleksniji nego što djeluje na prvi pogled, pa ako se i same nalazite pred sličnim izborom, važno je da razumijete što se događa kad biološki sat otkuca svoje.
Mislim da je ovo važno ne samo za žene koje upravo sada razmišljaju o tome da postanu majke – vjerujem da mame trebaju razgovarati sa svojim kćerima puno ranije, čim njihovo tijelo postane sposobno stvoriti novi život (sudeći po iskustvima ginekologa, prve menstruacije kod djevojčica se javljaju puno ranije, pa dragi roditelji, ako mislite da možete uspostaviti razgovor o sigurnom odnosu i trudnoći za 18. rođendan, do tada već možete postati bake i djedovi. Mislite na vrijeme.)
Što više znamo, to smo svjesniji izbora koji nam se pružaju. Pa tako, ako želimo izgraditi karijeru, možda ćemo se posvetiti obitelji u ranim dvadesetim, kako bismo se kad djeca malo odrastu mogle posvetiti poslu. Ili s druge strane, možda ćemo se povesti primjerom Sheryl Sandberg koja savjetuje da radimo punom parom bez obzira na to kad planiramo proširenje obitelji. Na kraju krajeva, ne mora samo mama ostati s djecom kod kuće – sve više očeva odriče se punog radnog vremena ili rade od kuće, ili rade skraćeno radno vrijeme kako bi se posvetili djeci. Izbora ima puno, važno je istražiti sve opcije i mudro odlučiti, kako bismo organizirali život baš onako kako želimo.
Elem, da se vratimo na biološki sat.
Svaka djevojčica rođena je sa oko milion jajnih stanica koje čekaju da dođu na red. Od prve menstruacije pa sve do menopauze, naše tijelo oslobađa jednu po jednu jajnu stanicu svaki mjesec (ponekad se dogodi da se oslobode i dvije istodobno – tako nastaju blizanci). Neoplođene stanice izbacujemo iz tijela menstruacijom, one oplođene se uz malo sreće (i vjerojatno puno panike) pretvaraju u bebe.
Dakle, tijekom života imamo unaprijed određen broj jajnih stanica koje mogu biti kandidati za oplodnju. Kako se menopauza primiče, tako ovulacija postaje neredovnija, nestabilna, a ponekad se i potpuno preskoči. Uz to, i starost jajne stanice je važna – stanica od 40 godina starosti je prošla puno toga u odnosu na dvadesetogodišnju. Bilo je tu raznih infekcija, možda i poneka seksualno prenosiva bolest i druga stanja. Nažalost, ta jajna stanica lakše će posustati na putu od Falopijevih tuba do materice, pa su šanse za začeće manje. Zato liječnici savjetuju da se trudnoća planira prije 35. godine – ne samo da se u tom razdoblju lakše zatrudni, nego su i jajne stanice snažnije i otpornije, pa je broj pobačaja i urođenih problema s fetusom manji.
Nije baš da dan uoči svog 35. rođendana možete zatrudnjeti bez problema, a već sutradan ste rizična grupa. Plodnost je individualna i postoji pregršt faktora koji utječu na nju. Međutim, neke stvari su prepoznate kao faktori rizika – a godine starosti jedan su od njih.
Ne želim utjecati na vaš izbor ni u jednom ni u drugom smjeru. Niti imam pravo, niti poznajem vas i vaše životne okolnosti. Jedino što želim postići ovim tekstom jest da razmislite o svim faktorima kad donosite važne životne odluke. Jedino tako ćete biti sigurni da ništa niste previdjeli. I jedino tako ćete i u idućim godinama biti sigurni da ste dobro odlučili.
Izvor: Intimna
Mi smo redakcija APortala – regionalnog online magazina za modernu ženu ali i svakog osviještenog modernog muškarca, a Vi trenutno čitate članak s našom 5+ preporukom! 🙂
Pišemo, istražujemo, kreiramo, iznosimo mišljenja ali rado saslušamo i Vaša! Svoje radove i upite možete nam poslati na mail [email protected] dok detalje o tome kako slati radove možete pročitati ovdje.
Mi smo uvijek tamo gdje počinje priča! Pridružite nam se!