Mračne istine iza Netflixove Adolescencije: Priča koja nas tjera na razmišljanje

Jesi li ikada osjetila kako te priče iz stvarnog života obaraju s nogu, ostavljajući te s osjećajem nevjerice i boli? Netflixova nova kriminalistička drama Adolescence donosi upravo to – mračnu, ali potrebnu refleksiju o nasilju, incel kulturi i pritiscima koji oblikuju mlade živote.

Serija nas uvodi u život engleske škole u kojoj se tragedija događa. 13-godišnji Jamie optužen je da je nožem ubio svoju kolegicu iz razreda. Dok policija, roditelji i nastavnici tragaju za odgovorima, serija nas vodi kroz neobične i šokantne detalje koji otkrivaju kako digitalni svijet i društvene mreže mogu oblikovati um mladih ljudi. Sve se odvija u četiri kontinuirana kadra, što dodatno pojačava osjećaj autentičnosti i neizbježnosti tragedije.

Priča iz serije kao odjek stvarnosti

Sjećam se kad sam prvi put čula za ovu priču – osjećaj nelagode bio je neizbježan. Priča o Jamieju nije samo fikcija, već odjek stvarnosti s kojom se suočavaju mnogi mladi diljem svijeta. Naime, dok istražitelji otkrivaju online poruke između Jamieja i Katie, polako postaje jasno kako su digitalne poruke, fotografije i nepromišljene riječi mogle pridonijeti nečemu tako tragičnom.

Jamie je pokušao pristupiti Katie na način koji mu se činio ispravan – nakon što je vidio fotografiju koja je, navodno, trebala uljepšati njen dan – ali nesigurnost, pogrešno shvaćanje i okrutna odbijenost pretvorili su tu situaciju u pravu noćnu moru.

Adolescence

Foto: Netflix Official Trailer / Screenshot YouTube

Neki baner

Adolesence kao poziv mladih upomoć

Kreatori serije, među kojima su Jack Thorne i Stephen Graham, žele da Adolescence bude više od samo drame. Oni se nadaju da će ova serija poslužiti kao edukativni alat. Kao podsjetnik na to koliko su mladi podložni utjecajima interneta, nasilju i dehumanizirajućim stereotipima.

Prema podacima Ujedinjenih naroda, skoro jedna od tri žene diljem svijeta barem jednom u životu doživi nasilje. U takvom kontekstu, Adolescence postaje poziv na promišljanje: što se događa u našim zajednicama, a pogotovo u školama gdje bi mladi trebali osjećati sigurnost i podršku?

Opaasnosti incel kulture

Serija nas također podsjeća na opasnosti incel kulture – online subkulture u kojoj su mladi muškarci, preplavljeni osjećajem usamljenosti i frustracije, skloni prihvaćanju destruktivnih ideja. Jamiejeva priča, koliko god izmišljena bila, crpi inspiraciju iz stvarnih događaja. Postoje brojni izvještaji o mladim dječacima uključenima u nasilje podsjećaju nas na to da se ovakvi incidenti ne događaju u vakuumu.

Od Engleske do SAD-a, tragovi nasilja lako se mogu pronaći u vijestima. Adolescence nam pruža uvid u posljedice društvene izolacije, digitalnih manipulacija i neadekvatne podrške od strane odraslih.

Koliko zaista shvaćamo što se događa oko nas?

Kao gledateljici, teško mi je ostati ravnodušna prema ovakvim pričama. Serija me potiče da se zapitam: koliko smo mi, kao društvo, spremni prepoznati i suočiti s problemima koji se razvijaju upravo ispod površine naših svakodnevnih interakcija? Jesu li školski sustavi, roditelji i društvene mreže dovoljno opremljeni da spriječe tragedije koje bi se mogle izbjeći?

Netflixova Adolescence nije samo dramska serija; to je oštra kritika suvremenog društva, poziv na edukaciju i promjenu. Dok gledamo ovu seriju, važno je zapamtiti da iza svake statistike stoje stvarni ljudi, s njihovim strahovima, nadama i neispunjenim potrebama. Možda je upravo vrijeme da se zapitamo: što mi možemo učiniti kako bismo spriječili da se ovakve tragedije ponove?

U konačnici, Adolescence nas izaziva da preispitamo svoje stavove. Poziva da budemo pažljiviji prema drugima i, što je najvažnije, ne zatvaramo oči pred stvarnošću koja se odvija oko nas. To je priča koja nas tjera da budemo bolji, da tražimo rješenja i da se ne bojimo razgovarati o mračnim temama koje oblikuju našu budućnost.

Neki baner