Put radosti: 10 stvari koje trebate češće raditi za mentalno zdravlje

Jednako kako se brineš za svoje fizičko zdravlje, treba se nekada pobrinuti i za ono mentalno. Neke male aktivnosti izuzetno su dobre za mentalno zdravlje i trebamo ih raditi puno češće.

Ulaganje u mentalno zdravlje počinje malim, ali redovitim koracima koje lako možete uklopiti u svakodnevicu. Jedna od tih praksi je njegovati zahvalnost i fokusirati se na pozitivne aspekte svakodnevice, bilo kroz vođenje dnevnika ili jednostavno izražavanje zahvalnosti bliskim osobama. Takvi trenuci pomažu usmjeriti pažnju na ono što nas ispunjava, što nam u konačnici poboljšava raspoloženje i smanjuje stres.

Vrijeme za sebe:

Važno je također odvojiti vrijeme za sebe, postaviti jasne granice i naučiti reći „ne“ kad je potrebno. Time osiguravamo mentalni prostor za vlastite potrebe i aktivnosti koje nas obnavljaju.

Boravak u prirodi i fizička aktivnost također imaju značajan utjecaj na psihičko stanje. Šetnje na svježem zraku, planinarenje ili jednostavna tjelovježba potiču proizvodnju hormona sreće i oslobađaju tijelo i um od nakupljenog stresa. Fizička aktivnost pozitivno utječe na cjelokupno zdravlje, uključujući san, koji je ključan za stabilnost raspoloženja i smanjenje anksioznosti.

Kad održavamo kvalitetan san, tijelo se bolje obnavlja, što doprinosi i emocionalnoj stabilnosti i boljoj koncentraciji.

Neki baner

Druženje i odmor:

Društvene veze i kvalitetan odmor također su ključni za očuvanje mentalne energije. Odnosi s prijateljima, obitelji i podržavajućom zajednicom omogućuju osjećaj povezanosti i sigurnosti, što smanjuje osjećaj usamljenosti i povećava otpornost na stres.

Ponekad je korisno primijeniti tehnike opuštanja poput meditacije, svjesnog disanja ili kreativnih aktivnosti kao što su crtanje, kuhanje ili vrtlarstvo, koje nam omogućuju da se usredotočimo na nešto ugodno i produktivno, smanjujući pritom anksioznost.

Na kraju, važno je imati na umu da je mentalno zdravlje putovanje i da ponekad možemo imati koristi od stručne podrške. Razgovor s terapeutom može nam pomoći razumjeti emocije i usvojiti praktične strategije suočavanja s izazovima. Kroz redovitu brigu o vlastitom mentalnom stanju, lakše održavamo ravnotežu u životu i dugoročno poboljšavamo kvalitetu života.

Evo 10 savjeta koji su ključni:

Skakanje po krevetu

Jedan od načina kako se riješiti stresa i opustiti se te usput zabaviti je i da se prisjetiš jedne omiljene aktivnosti svakog djeteta – skakanje po krevetu. Vjerojatno ti je mama uvijek vikala da to ne radiš, ali ovo je odlična aktivnost za naše mentalno zdravlje.

Pjevanje uz omiljenu pjesmu

Kada nema nikog u blizini, daj si oduška i pjevaj uz svoju omiljenu pjesmu. Nema boljeg osjećaja nego imati svoj mali koncert. Osjećat ćeš se garantirano bolje.

Put radosti

Izbacivanje osjećaja na papir u obliku pisma koje ćeš onda spaliti

Kada ti se u životu događaju neke stvari koje te posebno stresiraju i zbog kojih se osjećaš lošije nego inače, napiši misli i osjećaje na komad papira i onda ga spali. Taj mali ritual ti može pomoći da izbaciš sve iz sebe i onda to ostaviš iza u prošlosti.

Igranje s kućnim ljubimcem

Ako imaš kućnog ljubimca, igranje s njim je jedna od aktivnosti koja se preporučuje da ju radimo što češće. Teško je osjećati se loše uz slatku životinjicu!

Uživanje u pjenušavoj kupki

Ako imaš tuš kabinu, onda ti ovo neće biti izvedivo, ali ako imaš kadu, trebaš ju iskoristiti i ponekad si napraviti pjenušavu kupku u koju ćeš se leći i uživati. Ovakvi mali trenuci mogu puno pomoći da se opustiš.

Put radosti

Biranje citata koje ćeš imati negdje na vidljivom mjestu

Imati motivacijske i pozitivne citate negdje gdje ćeš ih redovito vidjeti – na pozadini mobitela, na radnom stoliću ili bilo gdje slično, može također pomoći. Ako si slažeš motivacijske ploče, imaš idealno mjesto za staviti neki motivacijski citat koji ćeš s vremena na vrijeme moći pogledati.

Provođenje vremena vani u prirodi

Za vikend se prošeći parkom, otiđi u šumu, bilo gdje u prirodu! Stavi slušalice ili uzmi psa i ni ne treba ti nikakvo društvo. Nije najpopularnije mjesto za provođenje slobodnog vremena, ali je dobro za tebe.

Plesanje

Razbacati se na plesnom podiju može biti prava terapija. Pomoći će da se osjećaš bolje!

Put radosti

druga polovica godine, Osobine i vrline
Foto: Canva

Isprobavanje novih stvari/aktivnosti

Svi volimo svoje rutine i izaći iz njih i isprobati nekada nešto novo se može činiti riskantno i besmisleno, ali je nužno. Sjeti se kako je dobar osjećaj kada pronađeš nešto novo što te totalno razveseli – bitno da je to nova pjesma, nova serija, novi kafić ili nova osoba u tvom životu.

Pisanje dnevnika

Zapisivati svaki dan pozitivne stvari koje su ti se dogodile ili na stranice reći sve ono što si htjela u stvarnosti izreći, ali iz nekog razloga nisi – može pomoći da si smanjiš količinu stresa i overthinkanja o stvarima koje te muče.

Izvori: Rivers

Neki baner
Neki baner