Ljepotica na Dunavu…

Naslov, iako nije sasvim preciziran, govori mnogo toga. Da, pogodili ste, novi putopis vodi nas do Budimpešte, glavnog i najvećeg grada Mađarske. Kroz stotine i hiljade godina postojala su dva grada, jedan naspram drugog, razdvojeni samo velikom rijekom. Izgradnja Lančanog mosta sredinom 19. stoljeća povezuje gradove i stvara jedinstvenu metropolu koja je danas stjecište mnogih puteva i destinacija milionima turista. Dva grada, stopljena u jedan, Budim i Pešta, daju glavnom gradu Mađarske raznolikost i svojevrsni raskoš. Budimski dio, uzvišeniji, brdski, ponosno se uzdiže iznad nepregledne „šume“ raznoraznih, manje i više raskošnih, objekata koji se nalaze u nizinskom, peštanskom, dijelu.

 Prijedlog za početak razgledanja će ispitati vašu izdržljivost. Moj skromni prijedlog je brdo Gelert odakle se pruže veličanstven pogled na obje strane rijeke. Istina, više na peštansku. Na vrh brda, do citadele gdje se nalazi sama statua, može se doći i gradskim prevozom, no, avanturistički, predlažem pješačenje do samog vrha, barem za one kojima nije problem izdržati jednu, ruku na srce, naporniju šetnju.  Citadela je ostatak Habsburga, izghrađena da u svoje vrijeme spriječi pobunu, a odmah iza nje nalazi se i Kip slobode, kako ga Mađari zovu. Radi se o statui žene koja iznad glave drži palmin list.

Sa ove tačke krenite silaznom putanjom, no ne pretjerano. Za ovaj put ćemo se zadržati u brdskom dijelu grada. Istina, na putu do najvažnijeg gradskog brda malo ćete hodati i po ravnom, no, neće vam trebati dugo da se popnete na Budim. To možete uraditi pješke ili žičarom koja se nalazi odmah do Lančanog mosta, onog istog koji je spojio dva grada i posto prvi među mostovima kojima se Budimpešta ponosi.

Žičara vas vodi na Budim, gdje se nalazi Budimski dvorac, višestoljetni simbol grada koji je kroz stotine godina istorije bio rezidencija kraljeva i vladara, a danas je dom za dva najveća i najvažnija muzeja u Budimpešti. Sa ovog dijela dvorca se također pruža jako lijep pogled na Peštu, a i to je samo jedna od lokacija gdje će vam prizori jednostavno oduzeti dah. Odmah pored Budimskog dvorca nalazi se palata Sandor, službeno sjedište predsjednika Mađarske, a za oko će vam zapasti i počasna straža čija je smjena svakog punog sata tokom radnog vremena.

Neki baner

Od palate Sandor možete nastaviti pješke i kroz nekoliko minuta doći ćete do drugog dijela najvažnijeg brda u Mađarskoj. Ribarska palata sa svim svojim kulama je jednostavno prelijepa. Slikovita toliko da u potpunosti uzme svu vašu pažnju i bajkovita do mjere da će vam, barem na trenutak, ispred očiju proći scene iz crtanih filmova ili čak kojekakvih epskih fantazija. Ipak, nije tako stara kao sto izgleda. Jedan od najslikovitijih dijelova Budimpešte je stariji tek nešto više od stotinu godina, a izgrađen je kao dodatak okruženju crkve Matije Korvina, a tu se već radi o pravom „biseru“ arhitekture.

Prva crkva na tom mjestu izgrađena je još u 13. stoljeću, a nekoliko puta tokom istorije je rekonstruisana. Zadnja rekonstrukcija i restauracija urađena je početkom dvadesetog stoljeća u ime proslave hiljadu godina od dolaska Mađara na mjesto njihove današnje države. Iako se religijski zove Crkva Naše Gospe, nosi i ime Matijaša Korvina, jednog od najznačajnijih kraljeva Mađarske kroz istoriju. Ispod same crkve, a s unutrašnje strane zidina Ribarske palate, nalazi se kip Ištvana (inačica imena Stefan), a isti predstavlja prvog mađarskog kralja, Ištvana, kasnije proglašenog svecem. Upravo iza kipa se možete popeti na zidine Ribarske kule i uputiti novi pogled na Peštu. Pogled koji će vas fascinirati i pogled kojim završavamo prvi dio razgledanja Budimpešte.

Zapamtite gdje smo stali, nije teško. Na zidinama, uživamo u pogledu.

Do čitanja,

Igor

Neki baner