Prestanite biti nepismeni!!!!!!!

Prestanite biti nepismeni. Molim Vas, PRESTANITE BITI NEPISMENI!!!

Draga Gđice Managerice (ime), 

Danas mi je gdin XY reko da vam moram pisat i dogovorit s vama sastanak. Dali mi mozete reci kada bi vi zeljeli da se vidite s nama.

Srdacno,

AB

Prošle sedmice primih upravo ovakav e-mail. “Poslovni e-mail”, da napomenem. Od osobe koju nikad ni čula ni vidjela nisam. Niti znam ko je. I naravno, ne da mi je pao jedan mrak na oči, nego odmah tri. Najiskrenije rečeno, ja ne bih odgovorila na ovakav e-mail. Nikome. Nikad.

savremena1

Hajde da igramo onu super fensi igricu – Koliko grešaka vidite u tekstu? Ja sam došla do 7 i prestala brojati i nisam bila sigurna da li da se smijem ili plačem. Na koncu sam se naljutila jer gubim vrijeme na nepismenu osobu.

Neki baner

Najosnovnije pravilo pri pisanju čega god – primijeniti pravopisna i gramatička pravila maternjeg jezika – veliko slovo, interpunkcijski znakovi, naučite koje se riječi pišu sastavljeno, a koje rastavljeno, ispravne glagolske oblike i upotrebu vremena. Korištenje kvačica u poslovnim ili akademskim tekstovima, mailovima, prepiskama ili čemu god je obavezno. Da, prva ja kada se dopisujem s prijateljima često izostavljam kvačice jer mi je tako lakše, ali to nije dopustivo u poslovnoj pismenoj komunikaciji. NIJE!

Druga, jako bitna stvar, prvi e-mail koji se šalje osobi sa kojom nije bilo prethodne komunikacije, a potrebno je ugovoriti neki sastanak, suradnju ili bilo šta sa istom, ne može početi sa “Draga/i” i završiti sa “Srdačno”. Ne, ne i ne! Ja nisam “draga”. Započinje se sa “Poštovana gospođo Prezime”. Kada komunikacija uzme maha, kada se razmijeni nekoliko e-mailova, onda se može napisati “Dobar dan” ili neki sličan pozdrav. Nakon izvjesnog perioda dolazi do opuštenosti kada se napiše i “Zdravo” te “gospođo Prezime” se zamijeni sa imenom, ali u prvom e-mailu to ne ide.

Nadalje, ton e-maila je i više nego neljubazan, neposlovan i iritirajući. Odaje dojam nekulture, neizainteresovanosti i čistog gubljenja mog dragocjenog vremena. Odgovor na pitanje iz e-maila bi bilo – Nikad. Hvala! (ja sam se bar zahvalila). Možda sam presitničava, ali ne mogu protiv sebe. Drskost ne volim, nepismenost još manje. Budi drzak, ali bar budi pismen! Posebno kad radiš na poziciji koja je uistinu odgovorna. Na koncu, ne samo da si drzak, nego si i glup što to sebi dozvoliš.

Apel svima iz HR-a – molim vas zapošljavajte PISMEN kadar. Ili ih bar natjerajte da budu pismeni i uključite poslovnu komunikaciju kao “must be” obuku, ako već imaju neke druge kvalitete pa ih silno želite zaposliti. Hvala!

Managerica

P.S. E-mail koji bi bio prihvatljiv u ovoj situaciji:

Poštovana Gospođo Prezime, 

Pišem Vam ispred firme K.I.M. Doo. Danas me je gdin XY (u cc-u),  zamolio da Vas kontaktiram i ugovorim sastanak, po mogućnosti ove sedmice, povodom prijedloga ugovora o kojem ste s njim razgovarali 12.05. tekuće godine. Molim Vas, da li biste mi mogli reći datum i vrijeme koje bi Vam najviše odgovaralo? Nama odgovara:
Srijeda – 09:00h
Četvrtak – 11:00h
Petak – 10.30:h

Sastanak bismo održali u prostorijama naše firme – Radnička ulica bb, Zagreb.

Unaprijed Vam zahvaljujem te Vas molim da me ne oklijevate kontaktirati ukoliko budete imali nekih dodatnih pitanja ili sugestija.

S poštovanjem,
AB

N.B. Ne stidite se koristiti razne online Spell Checker-e, jako su korisni jer ponekad ne vidimo svoje greške. 😉

Neki baner